Виклик 1: Безпека руху

Безпека руху – безперечний і найголовніший пріоритет для кожного учасника руху. Поточна “система” передбачає основним важелем впливу покарання за порушення правил дорожнього руху. Проте вирішальними є дизайн вулиць та правильні інженерні рішення, котрі максимально спрямовані на те, щоб унеможливити порушення правил дорожнього руху та мінімізувати наслідки, якщо якийсь учасник руху припустився помилки. 

 

Дослідження, проведені в рамках розробки плану сталої міської мобільності, а також об’єктивні дані про кількість ДТП з постраждалими демонструють чималі проблеми з безпекою руху. Впродовж останніх десяти років значно зросла кількість та важкість наслідків ДТП у Львові, не лише внаслідок збільшення кількості автомобілів. 

 

Основною причиною ДТП, травм та загибелі учасників ДТП є швидкість руху. Зменшення швидкості руху дає зменшення ймовірності ДТП, а також зменшення ймовірності значних ушкоджень та смерті.

 

Ціль 1. Наблизитись до нульової смертності внаслідок ДТП

Поточна “система” передбачає, що основним стимулом для дотримання правил є покарання у вигляді штрафів, які накладає поліція. Тож за відсутності патруля поблизу вважається допустимим здійснювати «несуттєві» порушення, які ніби то не сильно впливають на безпеку (незначне перевищення швидкості, виїзд на зайняте перехрестя, зупинка «на п’ять хвилин» там, де це заборонено, перетин вулиці там, де зручно, а не на переході та інші). Проте ці порушення підвищують рівень небезпеки та спонукають якнайменше перебувати на вулиці поза межами транспорту тим самим збільшуючи кількість переміщень на авто та кількість транспорту.

Світова практика доводить, що найефективніше працюють інженерні рішення, дієвість яких не залежить від наявності патруля поліції поблизу. Проте значна кількість вулиць відремонтованих останніми роками цього не враховують, тож ми маємо широкі дороги, якими комфортно їхати 90-110, а вимагається дотримуватися швидкості 50км/год.

Основною причиною травм та загибелі учасників ДТП є швидкість руху. Зменшення швидкості руху дає значне зменшення ймовірності значних ушкоджень та смерті учасників руху.

Незважаючи на те, що причин ДТП надзвичайно багато (сп’яніння, керування без прав, тощо) і вирішувати частину з цих проблем міська влада не може без допомоги поліції, тяжкість наслідків цих ДТП найбільше залежить від швидкості, з якою рухався транспорт. Тож хоча місто не може зменшити кількість тих, хто водить авто без прав чи у нетверезому стані, проте в повноваженнях міста зробити так, щоб наслідками небезпечного водіння якнайрідше були смерть чи каліцтво містян.

1.1. Забезпечити відповідальність за безпеку руху в місті на рівні місцевого самоврядування. 

Це можна досягти створивши інституцію, чи структурну одиницю при міській раді, яка має аналізувати ДТП, вживати заходів для того, аби ДТП не повторювалися.

1.2. Запровадити систему аудиту безпеки руху в місті.

Наразі існує лише система перевірки відповідності проєктів вимогам ДБН та ДСТУ. Аудит безпеки руху враховує реальну поведінку людей, помилки і реакції.

1.3. Створити бюджетну програму сприяння безпечному пересуванню для всіх. 

Наразі немає запланованих окремих бюджетних витрат на оперативне облаштування різних інфраструктурних заходів підвищення безпеки руху. 

1.4. Запровадити чітку ієрархію вулиць щодо швидкості руху.

Інфраструктура має відповідати обмеженню швидкості, а обмеження швидкості – довколишнім умовам.

1.5. Налагодити невідворотнє покарання за порушення. 

Навіть за дрібні правопорушення має наставати обов’язково невідворотнє покарання у вигляді штрафу. Фотофіксація порушень ПДР є ключем до виконання цього заходу.

1.6. Безпечний для міста вантажний та спецтранспорт.

Великогабаритний транспорт, що пересувається містом, має бути обладнаний засобами безпеки для пішохода. Закупівлі нового транспорту для потреб міста повинні враховувати безпеку інших учасників руху.

Демонстраційні заходи:

 1. Обмеження швидкості руху відповідно до класу вулиць.
 2. Засоби примусового зниження швидкості на житлових та магістральних вулицях.
 3. Регулювання та впорядкування руху за допомогою розмітки, світлофорів, знаків та інших інженерних рішень.
 4. Безпечний шлях до школи.

Каталог заходів

Створити структурну одиницю у Львівській міській раді, відповідальну за безпеку руху в місті на рівні місцевого самоврядування, що розробляє і впроваджує Програму підвищення безпеки руху в місті:

 • Створити інституцію з компетентними працівниками, які можуть опрацьовувати, впроваджувати і досягати поставлених цілей щодо безпеки руху.
 • Підрозділ має мати ресурси для аналізу ДТП.
 • Аналізувати кожну ДТП з важкими наслідками і місця концентрації ДТП на предмет можливостей вдосконалення інфраструктури.
 • Новостворена інституція має розробити і реалізовувати Програму підвищення безпеки руху у місті, узгодити її пріоритети з іншими муніципальними програмами та службами експлуатації.
 • Переглянути місця концентрації порушень пішоходами правил переходів на предмет можливості облаштування переходів.
 • Переглянути потреби щодо облаштування світлофорів та острівців безпеки на наявних переходах.
 • Інвентаризація дорожніх знаків і розмітки на території міста, створення відповідних шарів GIS.

Запровадити систему аудиту безпеки руху в місті:

 • Запровадити обов’язковий аудит безпеки руху для нових проєктів реконструкцій чи капітальних ремонтів. 
 • Запровадити обов’язковий аудит безпеки змін організації руху біля новобудов.
 • Передбачити бюджет на аудит безпеки руху.
 • Визначити відповідальність проєктанта за неврахування результатів аудиту безпеки руху.

Створити бюджетну програму сприяння безпечному пересуванню для всіх 

Інфраструктура має бути розрахована на те, що всі учасники руху можуть помилятися і мінімізувати ймовірність і можливі наслідки помилок. Такими засобами є:

 • острівці безпеки, 
 • підвищені переходи та перехрестя, 
 • звуження проїзної частини до нормативної ширини смуг, 
 • міні-кільця, кільця та квазі-кільця, 
 • засоби зміни траєкторії руху, 
 • засоби обмеження швидкості руху тощо.

Подібні заходи мають мати надійне джерело фінансування. Пропонується спрямувати на подібні заходи частину коштів від зібраних штрафів та акцизу на пальне.

Запровадити чітку ієрархію вулиць щодо швидкості руху:

 • Врахування актуально дозволеної максимальної швидкості під час розробки проєктів капітальних ремонтів, реконструкцій та змін ОДР.
 • Розробка та впровадження схем ОДР та засобів заспокоєння руху для житлових вулиць і житлових зон, обмеження транзиту.
 • Облаштування засобів заспокоєння та впорядкування руху на магістральних вулицях.
 • Запровадження в центральній частині міста обмеження руху до 30–40 км/год, регулювати насамперед гарантованими штрафами.
 • Відображення максимально допустимої швидкості у навігаторах.
 • Заспокоєння руху на вулицях зі спільним рухом велосипедів та іншого транспорту.
 • Аналіз обмежень швидкості на в’їздах до міста і формально міських дорогах, підвищення дозволеної швидкості до швидкості потоку на ділянках, де це можливо.

Налагодити невідворотне покарання за порушення ПДР:

 • Впровадження відповідних заходів ( і штрафів також) в місцях систематичних порушень ПДР, зокрема обгонів громадського транспорту по смузі зустрічного руху (рейди поліції, камери, інфраструктура, комунікація через ЗМІ) та блокування перехресть.
 • Громадські роботи (а не штрафи) за систематичні порушення ПДР – ініціатива до змін у законодавство.
 • Пошук викрадених велосипедів та профілактика крадіжок.

Для міських умов необхідні вантажівки з пониженою кабіною та збільшеною зоною огляду

Безпечний для міста вантажний та спецтранспорт

Великогабаритний спецтранспорт, незважаючи на невелику частку у загальному потоці та високий професіоналізм водіїв, неодноразово ставав причиною ДТП зі смертельними наслідками на території міста. Для того, аби пересування такого спецтранспорту було безпечним, він має бути обладнаний спеціальними засобами підвищення оглядовості. Для міських потреб важливо закуповувати лише транспорт, максимально безпечний для інших учасників руху з мінімальними сліпими зонами (для вантажівок і громадського транспорту – низька кабіна, відсутність довгого капота, за яким можна не помітити дитину, тощо). Для легкового транспорту захист пішоходів не менше 50% за методикою EuroNCAP із підвищенням до 70% у 2025 році.

Розробити програму стимулювання служб доставки та інших операторів, які працюють в межах міста, переходити на більш екологічні та безпечні транспортні засоби (Евро-6, електромобілі) та способи доставки (оренда вантажних велосипедів у відділеннях поштових операторів / супермаркетах; мережа спільних для різних операторів скринь для отримання дрібних посилок в пішій доступності).

Програма “Безпечні вулиці поблизу шкіл і дитячих садочків”

Першочергово аналіз маршрутів дітей до шкіл і застосування заходів з підвищення безпеки руху пішоходів / велосипедистів на цих маршрутах.

Фото: Володимир Караїм

Повну версію розділу про “Виклик 1: Безпека руху” читайте у Плані сталої міської мобільності Львова: