Навіщо оптимізувати свою подорож?

Будьте гнучкими – користуйтеся різними видами транспорту для різних мандрівок, і на Вас чекає ціла низка переваг, адже Ви зможете:

1. Використати свій час на повну…

Коли Ви їдете у громадському транспорті, то можете прочитати газету, перевірити пошту на смартфоні, попрацювати на ноутбуці, поспілкуватися з друзями, або просто влаштуватися зручніше, розслабитися та послухати музику.

2. Знайти час на розминку …

Пройдіться пішки чи проїдьтеся ровером на роботу навіть на коротку відстань (до 5 км): це 30 хвилин фізичних вправ на день, завдяки яким Ви залишатиметеся здоровими та у формі. Науковці запевняють, що люди, які ходять пішки щонайменше півгодини на день, проживуть від двох до дев’яти років довше, ніж ті, хто так не робить. А протягом цих додаткових років Ви зможете мандрувати світом, зробити щось, що давно відкладали на потім – наприклад, вивчити ще одну іноземну мову – спостерігати за тим, як ростуть Ваші праправнуки, і ще багато всякої всячини!

3. Заощадити гроші…

  • …для себе… Користувачі екологічного транспорту у містах, мешканці яких активно їздять громадським транспортом, економлять 500-600 літрів пального на рік – а це 15 повних баків бензину або ж закордонна подорож для Вас та Вашої другої половинки.
  • …та для суспільства… Кожен кілометр, який Ви проїхали на велосипеді, а не на авто, заощаджує для економіки близько0.97 євро непрямих витрат. До прикладу, в Амстердамі (Нідерланди) щодня проїжджають два мільйони кілометрів на велосипеді, що економить понад 700 мільйонів євро на рік! Цих коштів вистачить, щоб збудувати 18 олімпійських басейнів!

4. Зробити привабливішим своє місто …

Подорож з роботи додому автомобілем займає у 90 разів більше міського простору та інфраструктури, ніж така сама мандрівка метро, і у 20 разів більше місця, ніж подорож автобусом чи трамваєм. Уявіть собі, скільки парків, пішохідних зон та інших громадських місць ми повернули б мешканцям міста, якби почали «оптимізувати свою подорож».

5. …а також цілу планету

Якби у ЄС було стільки ж велосипедистів, як у Данії, де пересічний мешканець долає 965 кілометрів ровером на рік, тоді транспортні викиди ЄС скоротилися б на понад 25 % !

Як оптимізувати свою подорож?

Користуватися транспортом у дружній для довкілля спосіб означає бути гнучким у виборі транспортних засобів. Такий підхід стане у пригоді Вам, Вашій сім’ї та цілому місту. Одна подорож – це не обов’язково один вид транспорту. Скористайтеся кількома способами пересування під час однієї мандрівки, і Ви переконаєтеся, що це вигідно!

Ось кілька коротеньких прикладів, які показують, як стала міська мобільність працює в реальному житті:

  • Ви живете у передмісті? Тоді навіщо їхати до вокзалу п’ять хвилин автомобілем, якщо можна сісти на велосипед? Вам не доведеться платити за паркінг. Крім того, це корисно для здоров’я. Їхати ровером швидше і зручніше, адже Ви не стоїте у заторах. Діставшись вокзалу, Ви можете скласти велосипед або залишити його на стоянці (яка коштує значно дешевше, ніж паркінг для авто), сісти у потяг і під час мандрівки встигнути зробити якусь роботу ще до того, як доберетеся до своєї контори.
  • Ви студент? Чому б не орендувати одну машину на кількох? Таким чином Ви зекономите гроші, допоможете довкіллю та проводитимете більше часу з друзями. Хочете відчути приваби нічного життя і піти на пиво чи на концерт? Тоді доберіться додому нічним автобусом. Це ж так просто!
  • Ви маєте дітей? Долучіться до програми піших прогулянок до школи. Під час таких заходів діти йдуть до школи у групі під супроводом відповідального дорослого. Ці програми не тільки корисні для здоров’я дітей – Ви не муситимете щодня возити їх до школи на авто. Якщо такої програми немає, чому б не пересісти на велосипед? Можете усі разом їхати на велосипедах, або ж придбати спеціальний дитячий візок.

1. Міжнародна федерація пішоходів

2.  Довідкова публікація Міжнародної асоціації громадського транспорту

3. Трунк, Ґ. (2011). Макроекономічні порівняльні дані автомобільного та велосипедного транспорту. Доповідь для Інституту транспортних досліджень Віденського університету природних ресурсів і прикладних наук.

4. Міська рада Амстердама

5. За даними Аква-центру Манчестера; курс обміну валют станом на 05/06/2012, див. Путівник Бі-Бі-Сі з Ігор Співдружності

6. Довідкова публікація Міжнародної асоціації громадського транспорту

7.  «Беріть приклад із данських велосипедистів, кажуть науковці» у часописі «The Guardian»

Про кампанію

Кампанія Європейської Комісії «Стала міська мобільність», яка розпочалася у липні 2012 року, це трирічна ініціатива, що має на меті підтримати активістів у галузі сталої міської мобільності у 28 країнах-членах ЄС, а також у Норвегії, Ісландії та Ліхтенштейні.

Кампанією керує Генеральний директорат з мобільності і транспорту, а фінансову підтримку надає програма ЄС «Розумна енергія для Європи», що спонсорує нетехнологічні заходи у галузі раціонального використання енергії та відновлювальних енергоресурсів.

Головна мета кампанії – пропагувати поєднання кількох видів транспортних засобів. Заходи проводяться під гаслом «Оптимізуйте свою подорож» та прагнуть донести до мешканців міст, що використовуючи різні види транспорту для різних мандрівок, вони поліпшать своє здоров’я, заощадять гроші та допоможуть довкіллю.

Кампанія спрямована не тільки на активістів із досвідом, а й на новачків у цій галузі. Учасники отримують майданчик для дій і підтримку, завдяки якій вони матимуть змогу розповісти про свою діяльність та налагодити тіснішу співпрацю один з одним та місцевою спільнотою.