Виклик 3: Якість громадського транспорту

Громадський транспорт є основним видом пересування у місті Львові. Якість громадського транспорту – одна з найбільших проблем в місті. Це й не дивно, адже більше половини мешканців Львова щодня використовують громадський транспорт як основний спосіб пересування містом. Такий високий відсоток пересування громадським транспортом є дуже хорошим показником для міста, проте завдячує цей показник відсутності реальних альтернатив у більшості мешканців, а не свідомим вибором.

Громадський транспорт має бути таким, щоб ним мали бажання користуватися всі мешканці міста

Ціль 3. Ефективний, комфортний та екологічний громадський транспорт

3.1. Швидке та комфортне пересування громадським транспортом.

Пріоритет громадського транспорту сприяє значному пришвидшенню руху, внаслідок чого скорочується тривалість поїздки. Пасажир може точно спрогнозувати час на добирання, а громадський транспорт може перевозити більше пасажирів, з тією ж кількості рухомого складу, за рахунок скорочення часу оборотного кола.

3.2. Передбачуваний громадський транспорт, зручний інтервал руху впродовж доби.

Рух громадського транспорту має бути перш за все передбачуваним. Особливо важливо знати, в який саме час проїде транспорт через зупинку, коли інтервал руху на маршруті є більшим.

3.3. Позитивний імідж громадського транспорту та його користувача.

Із впровадженням заходів пріоритетності руху та закупівлею якісного рухомого складу, громадський транспорт стає зручним і передбачуваним способом пересування містом. Проте за ним залишається імідж транспорту для студентів, пенсіонерів і незаможних. Важливо подолати цей стереотип.

3.4. Розвинена мережа громадського транспорту, зручні пересадки між маршрутами та видами транспорту.

Розвинена мережа дає змогу дістатися з будь-якої точки міста в іншу. Проте зробити маршрути між усіма цими точками з малим інтервалом руху неможливо. Відтак пересадки підвищують ефективність мережі та зручність пересування містом. До цих пересадкових вузлів необхідно інтегрувати окрім власне громадського транспорту також інші елементи мобільності (таксі, короткотерміновий вело- та автопрокат, зарядні станції, сервіси, скриньки служб доставки тощо).

3.5. Зручний пішохідний доступ до зупинок громадського транспорту.

Шлях до зупинки має мати якісне покриття і бути освітленим, мати зручні та безпечні пішохідні переходи, бути безбар’єрним.

3.6. Доступний для маломобільних громадський транспорт.

Громадський транспорт повинен бути доступним для використання маломобільними, а не лише деякі маршрути і зупинки. Водії мають гарантовано надавати допомогу пасажирам з візками. У випадках, що потребують використання спецтранспорту або таксі для перевезення маломобільних осіб, ці послуги необхідно надати, і вони повинні бути якісними.

3.7. Кращий зв’язок міста громадським транспортом з приміськими населеними пунктами та зовнішніми транспортними системами.

Автомобілекористування в агломерації зростає в рази швидше, ніж у місті. Відтак щодня у місто в’їжджає під час ранкового піку, паркується поблизу місця праці та виїжджає все більше приватних автомобілів. Це створює велике транспортне навантаження та негативний вплив на чистоту повітря. 

3.8. Достойні умови праці працівників транспортних підприємств, добре технічне оснащення депо

Технічне оснащення напряму впливає на надійність рухомого складу. Умови роботи визначають якість персоналу, який згоден працювати на підприємстві, відтак в кінцевому результаті – якість наданої пасажирам послуги.

3.9. Прийнятна ціна проїзду в громадському транспорті

Якісний громадський транспорт завжди дотаційний. Якщо продавати послугу за собівартістю, ціна виявиться занадто високою і буде відлякувати більшість пасажирів. Якщо ціна буде надто низькою, доведеться компенсувати перевізникам велику суму коштів з міського бюджету. Це забере значну його частину, а користувачі не будуть цінувати послугу, яка нічого не коштує.

 

Демонстраційні заходи:

 1. Пріоритетність громадського транспорту на світлофорах та смуги громадського транспорту (особливо у місцях утворення заторів).
 2. Швидкий трамвай № 8: пріоритет у русі від пр. Червоної Калини до пл. Соборної.
 3. Запровадження електронного квитка.
 4. Популяризація зручності пересадок та користування різними видами пересування в різних ситуаціях і для різних потреб.
 5. Об’єднання тролейбусної мережі в центрі міста для запуску діаметральних маршрутів через центр.
 6. Відновлення 300 метрів колії на Коперника, що дасть можливість оптимізувати маршрути й уникнути перепробігів.

Каталог заходів

Забезпечити швидкі зв’язки з віддаленими частинами міста:

 • Розробити та розвивати структурні осі міста.
 • 4–5 швидких зв’язків між віддаленими частинами міста: Сихів – центр (смуга ГТ на Франка), Наукова – центр (Княгині Ольги – Сахарова, колія по Коперника, вул. Вітовського), Рясне – центр (реконструкція Шевченка), вокзал – центр (Бандери), північ – центр (смуги на пр. Чорновола, реконструкція вул. Мазепи та Грінченка).
 • Проєкти реконструкцій найважливіших з точки зору транспорту площ у середмісті мають зробити громадський транспорт пріоритетним (пл. Франка – Стрийський ринок, пл. Кропивницького, перехрестя вул. Сахарова і Вітовського, вул. Руставелі – пл. Петрушевича, пл. Соборна, пл. Митна).

Запровадити Е-квиток

Поняття «електронний квиток» необхідно розуміти ширше, ніж електронна система оплати за проїзд, чи навіть єдиний квиток, що дозволяє пересадки. Головною перевагою запровадження системи електронного квитка є можливість місту замовляти транспортну роботу та економічними важелями забезпечувати її якісне виконання. Всі кошти від оплати проїзду надходитимуть місту. За результатами якісно наданих транспортних послуг місто розраховуватиметься з перевізниками, які своєю чергою розраховуватимуться з водіями. Водій не буде зацікавлений їхати лише за умови наявності достатньої кількості платних пасажирів. Таке перезавантаження системи дасть змогу розширити час роботи громадського транспорту, чітко дотримуватись графіка руху, оптимізувати маршрутну мережу за рахунок швидких і ефективних пересадок, підвищити перевізну здатність мережі за наявного рухомого складу. В підсумку електронний квиток дозволить повністю відмовитися від “маршруток” на користь якісного рухомого складу і стабільних транспортних послуг. Необхідно запровадити єдину наскрізну систему нумерації маршрутів міського громадського транспорту з метою логічної заміни рухомого складу під час ремонтів (наприклад, трамваїв на автобуси).

Пришвидшити та зробити пріоритетнішим рух громадського транспорту:

 • Запровадити пріоритетність проїзду на світлофорах та виділені смуги для громадського транспорту, особливо на ділянках, де утворюються затори. 
 • Програма поетапного впровадження пріоритетності руху усього громадського транспорту.
 • Максимально пришвидшити посадку-висадку пасажирів на зупинках. Відмовитись від “кишень”, окрім місць, де це необхідно. Облаштовувати зручні посадкові платформи.
 • Організувати системні навчання водіїв громадського транспорту з метою надання ними якісних послуг з перевезення. Навчання під’їзду до бордюрів з системою контролю (лінії під’їзду автобусів, тролейбусів до зупинок).
 • Швидкий трамвай № 8: пріоритет у русі від пр. Червоної Калини до пл. Соборної.
 • Розміщення графіків руху на зупинках та онлайн і дотримання його, в тому числі табло прибуття транспорту на зупинки.
 • Мінімізація затримок руху, спричинених аваріями.
 • Не допускати перешкоджання руху громадського транспорту під час масових заходів.
 • Проєкти реконструкцій міських площ, що роблять громадський транспорт пріоритетом № 1 (пл. Франка – Стрийський ринок, пл. Кропивницького, Сахарова – Вітовського, вул. Руставелі – пл. Петрушевича, пл. Соборна, пл. Митна).
 • Підвищення гнучкості мережі – місця для розвороту, додаткові повороти, що не використовуються у щоденному русі, але дозволяють організувати зміни маршрутів на випадок ДТП чи ремонтних робіт.
 • Дозволити рух велосипедистам смугами для громадського транспорту в тих місцях, де поряд немає облаштованої велоінфраструктури.

Система якісної комунікації з мешканцями щодо транспорту в місті:

 • Оголошення та роз’яснення в ЗМІ щодо актуальної інформації про транспорт та інфраструктуру.
 • Ефективне інформування пасажирів про зміни маршрутів громадського транспорту.
 • Популяризація комфорту пересування громадським транспортом через особисті історії.
 • Інфо-кампанія “В місті більше 50 їхати немає причини”.
 • Проведення Днів без автомобілів.
 • Популяризація мультимодальності. 
 • Інформаційно-освітня кампанія щодо безпеки та комфорту пішого руху, попередження ДТП за участю пішоходів.
 • Парк навчання ПДР для дітей (з розміткою, знаками, велопрокатом).
 • Щорічне проведення Європейського тижня мобільності.

Підвищити комфорт транспортно-пересадкових вузлів, заохочувати до мультимодальності

Транспортно-пересадкові вузли можуть суттєво підвищити ефективність транспортної системи міста. На таких вузлах має бути зручно не лише робити пересадки між різними маршрутами громадського транспорту, але й пересідати з інших видів транспорту на громадський.
Для цього потрібно забезпечити:

 • Зручні пересадки, організацію транспортно-пересадкових вузлів.
 • Комфортні павільйони зупинок, зручні та безпечні підходи до зупинок.
 • Інформація про розклад руху транспорту, маршрути і можливі пересадки.
 • Доступний для маломобільних громадський транспорт у всіх частинах міста.
 • Місця зберігання велосипедів на транспортно-пересадкових вузлах та розміщення там станцій велопрокату.
 • Комбінування важливих транспортних вузлів з парковками для автомобілів.
 • Наявність зарядних станцій для велосипедів, самокатів, авто, таксі.

Транспортні вузли

Потенційні транспортно-пересадкові вузли, інтегрована концепція розвитку

 

Розпочати планування міської електрички

Передпроєктні дослідження, а також подальша реалізація щодо планування міської електрички.

Вважають, що всі проблеми з пересуванням у Львові могли би бути вирішені за рахунок будівництва метро. Все залежить від фінансових можливостей. Функція метро – це ефективне перевезення великої кількості людей без затримок в русі, незалежно від трафіку. Альтернативою метро у Львові може стати міська електричка з використанням наявних залізничних колій.

Міська електричка

Схема можливих залізничних зв’язків у місті, Інтегрована концепція розвитку [ІКР]

Розвинути та підвищити ефективність тролейбусної мережі

Тролейбусна мережа має достатньо велику протяжність в місті (129,3 км – станом на 01.01.2018), проте є надзвичайно зношеною. Проблемою теперішньої тролейбусної мережі є, що тролейбусні маршрути, окрім маршруту №33, не доходять до центру міста. Хоча прокладання тролейбусної мережі – це найдешевший вид облаштування електротранспорту в розрахунку на одного мешканця, знайти кошти на це з бюджету міста дуже складно. Натомість було знайдено рішення, яке дозволить швидко розширити мережу електротранспорту без будівництва нових ліній контактної мережі – це купівля тролейбусів з автономним ходом, які можуть проїжджати певну відстань за рахунок акумуляторних батарей.

Для ефективності тролейбусної мережі важливо провести наступні заходи:

 • Оновлення наявної контактної мережі.
 • Об’єднання трьох напрямків мережі в центрі міста.
 • Добудова тролейбусної мережі відповідно до плану розвитку електротранспорту: Галицьке Перехрестя, Санта Барбара, Ангеловича, Стрийська, Виговського, Городоцька (Метро), Ряшівська проєктована, Хуторівка, Червоної Калини, Володимира Великого, Левандівка – Рясне-2, Чернівецька, Новий Львів, Пасічна, Медової Печери, Тракт Глинянський, Орлика, Варшавська, Антонича.
 • Першочергове прокладання мережі на ділянках: вул. Кульпарківська (вул. Антоновича – вул. Городоцька), вул. Виговського (вул. Городоцька – вул. Патона).
 • Закупівля тролейбусів з автономним ходом.
 • Належний поточний ремонт і модернізація рухомого складу.

Розвинути і підвищити ефективність мережі трамваїв

Трамвай є найефективнішим видом наземного громадського транспорту, який може забезпечувати високу провізну здатність. Важко уявити Львів без трамвая, добре, що місту вдалось зберегти свою трамвайну мережу. Подальші плани стосуються вдосконалення трамвайних перевезень: 

 • Ремонт трамвайних ліній на вулицях Княгині Ольги, Бандери та Вітовського.
 • Першочергове відновлення 300 метрів колії на вулиці Коперника, що дасть можливість оптимізувати маршрути й уникнути перепробігів.
 • Програма поетапного відновлення електромережі з сучасними спецчастинами (контактні та фідерні лінії, елементи колій). За можливості, проводити поточний ремонт і обслуговування колій у нічний час.
 • Розвиток мережі у напрямах: АС-2, район Щурата, вул. Лінкольна, вул. Шевченка, вул. Княгині Ольги – вул. Трускавецька і з часом далі до Автовокзалу та району Сихів, району «Галицьке перехрестя», вул. Пасічна, до району Рясне через Головний залізничний вокзал.
 • Закупівля рухомого складу.
 • Належний поточний ремонт і модернізація рухомого складу.

Підвищувати рівень умов праці, технічного оснащення та обслуговування громадського транспорту

Мережа громадського транспорту ефективна тоді, коли має належне обслуговування та оснащення. Це великі капіталовкладення, які є практично невидимими для мешканців, але опосередковано визначають якість транспортних послуг:

 • Облаштування туалетів і місць відпочинку на кінцевих зупинках громадського транспорту.
 • Забезпечення чистоти в громадському транспорті шляхом облаштування сучасних мийок в депо.
 • Оновлення техніки для обслуговування громадського транспорту та мережі електротранспорту: вантажівки-тягачі, службові автомобілі, обладнання.
 • Належний, регулярний поточний ремонт і модернізація рухомого складу.
 • Реконструкція депо та АТП шляхом встановлення сучасного обладнання, створення належних умов праці для працівників та закупівля спецтехніки та запчастин.

Фото: Володимир Караїм (2, 4, 5), Олександр Шутюк (1, 3)

Повну версію розділу про “Виклик 3: Якість громадського транспорту” читайте у Плані сталої міської мобільності Львова: