Угода мерів – провідна ініціатива, започаткована Європейським Союзом, котра охоплює місцеві та регіональні органи влади, які беруть на себе добровільні зобов’язання підвищувати енергоефективність та нарощувати використання відновлювальних джерел енергії на своїх територіях. Слідуючи цим зобов’язанням підписанти Угоди прагнуть скоротити власні викиди СО2 щонайменше на 20% до 2020 року, сприяючи, таким чином, розвитку екологічно орієнтованої економіки та підвищенню якості життя.

Коротко про Угоду

Після прийняття у 2008 році Пакету ініціатив ЄС з питань клімату й енергетики, Європейська комісія започатковувала Угоду мерів для заохочення й підтримки зусиль, яких докладають місцеві органи влади у сферах розробки й реалізації політики сталого енергетичного розвитку. Справді, органи місцевого самоврядування відіграють вирішальну роль у пом’якшенні наслідків зміни клімату, тим паче, якщо врахувати, що 80% споживання енергії та викидів CO2 пов’язані із діяльністю міст.

Завдяки Угоді мерів, установи ЄС зробили безпрецедентний крок у безпосередньому залученні місцевих і регіональних органів влади, тим самим визнаючи їхню важливу роль у досягненні амбітних цілей у галузі енергетики й збереження клімату.

Справи говорять самі за себе

Щоб втілити свої політичні зобов’язання у конкретні заходи та проекти, підписанти Угоди, зокрема, зобов’язуються підготувати Базовий кадастр викидів після розробки місцевої політики сталого енергетичного розвитку і відповідного потенціалу у сфері енергоменеджменту, та подати протягом року після підписання План дій зі сталого енергетичного розвитку, що окреслює основні заходи, до яких вони планують вдатися.

Окрім заощадження енергії, можна очікувати й інших результатів від заходів, до яких вдаються підписанти: надання екологічно чистих і фінансово доступних енергетичних послуг, створення постійних робочих місць, які потребують вишколу,, підвищення фінансової та соціальної стабільності, здоровіше довкілля краща якість життя, підвищення економічної конкурентоспроможності за рахунок розвитку бізнесу й інновацій, а також, поліпшення якості суспільних послуг та інфраструктури. Ці заходи, внесені підписантами Угоди в базу кращих практик під назвою «Взірці досконалості», слугують для інших прикладом для наслідування. Каталог Планів дій зі сталого енергетичного розвитку є ще одним унікальним джерелом натхнення, оскільки він в стислому вигляді демонструє амбітні цілі й основні заходи для їх досягнення, обрані іншими підписантами.

Всебічна підтримка

В країнах підписантів

Все більше муніципалітетів виявляють політичну волю підписати Угоду, однак, вони не завжди мають необхідні політичний і адміністративний потенціал, а також фінансові та технічні ресурси для виконання своїх зобов’язань. З цієї причини тим органам державного управління й мережам, котрі в змозі сприяти підписантам у виконанні їхніх амбітних цілей, пропонується особливий статус в рамках Угоди.

Мережі або Асоціації місцевих органів влади, що отримують статус Структур підтримки Угоди, зобов’язуються максимально збільшити вплив ініціативи через заохочувальні заходи, взаємодію зі своїми членами та облаштування платформ обміну досвідом.

Від Офісів Угоди мерів

Підписантам Угоди, Координаторам Угоди і Структурам підтримки Угоди щоденно надається промоційна, технічна та адміністративна допомога з боку Офісу Угоди мерів (ОУМ), розташованого у Брюсселі, та з боку офісів-філій Угоди мерів у Львові та Тбілісі (ОУМ – Схід). Управління обома офісами здійснюється консорціумами організацій, які представляють місцеві, регіональні та державні органи влади. Офіс Угоди мерів у Брюсселі відповідає за загальну координацію ініціативи.

Від Спільного -дослідницького центру

Спільний дослідницький центр Європейської комісії у співпраці з Офісами Угоди мерів надає допомогу підписантам з науково-технічних питань, пов’язаних, головним чином, з Базовими кадастрами викидів та Планами дій зі сталого енергетичного розвитку.

Підписанти діють у цьому процесі завдяки цілому рядові інструментів та методів, розроблених у співпраці з Офісами Угоди мерів та Спільним дослідницьким центром.

Від установ ЄС

На додаток до допомоги Угоді Мерів з боку Європейської комісії, ініціатива також користується перевагами повної інституційної підтримки ЄС, зокрема, з боку Комітету регіонів, який підтримав ініціативу з самого початку; з боку Європейського парламенту, де відбувається щорічна церемонія підписання, а також, з боку Європейського інвестиційного банку, який допомагає місцевим органам влади розкривати їхні інвестиційні потенціали.

Об’єми викидів Львова у 2008 році та заплановане скорочення викидів

Базовий рік: 2008
Підсумкове споживання енергії за секторами 2008 (MWh)
Итоговое потребление энергии по секторам (MWh)
Викиди CO2 за секторами в 2008 (t)
Выбросы CO<sub>2</sub> по отраслям в (t)

Ключові елементи Львова

Очікуване зниження CO2 по кожному напрямку дій (т) в 2020 в порівнянні з базовим 2008 р.
Transport
166350 тонни
Транспорт
Buildings
0 тонни
Споруди, Обладнання, приміщення і промисловість
Energy
0 тонни

Місцеве виготовлення енергії

(електрика, тепло/холод)

Other
13980 тонни
Інше
Викиди CO2 за галузями (т) – базовий рівень, досягнення і прогнози

Ціль за викидами CO2 за галузями:

Будівництво і інше Транспорт Разом
-0% -28% -4%

 

https://www.covenantofmayors.eu/about/

http://com-east.eu/uk/