Виклик 5: Велосипед як міський транспорт

Одним із альтернативних видів пересування, який у Львові має великий потенціал завдяки відносній компактності Львова, є велосипед. На сьогодні велосипед сприймається більше як засіб для проведення вільного часу, аніж зручний та швидкий транспорт. Дедалі популярнішими також стають електросамокати, гіроскутери та інші індивідуальні малогабаритні засоби пересування, що потребують велоінфраструктуру для руху.

 

Багато міст світу у своїх транспортних стратегіях роблять ставку на розвиток їзди велосипедом. Для цього є вагомі причини. Велосипед вважається найефективнішим транспортом у місті для поїздок до 5 км. Доведено, що їзда велосипедом покращує стан здоров’я і самопочуття, не створює шкідливих викидів, потребує мало простору, сприяє соціальній взаємодії та економічно вигідний для міст. У Львові велосипед також має великі шанси стати популярним засобом пересування та проведення дозвілля.

Важливим етапом розвитку велоруху у Львові було запровадження в 2015 році громадського велопрокату від компанії Nextbike. Станом на 2019 рік функціонує 24 станції. З 2017 року у Львові не додавались нові станції, хоча попит на велопрокат постійно зростає. Велопрокат дозволяє їздити велосипедом, не турбуючись про його ремонт чи можливу крадіжку. З 2018 року покупці абонементів, клієнти Nextbike отримують додатково абонемент на електротранспорт. Але через незначну кількість станцій велопрокат Nextbike є цікавим лише для обмеженої кількості мешканців.

Тенденції останніх років засвідчують зростання популярності індивідуальних електричних транспортних засобів, таких як електричні самокати, гіроскутери, електричні моноколеса та інші. Для їх пересування найбільш прийнятною є велоінфраструктура. Місто має бути готовим до потрапляння на ринок сервісів, що здають в прокат електричні самокати. Такі сервіси уже заполонили багато міст світу. Зокрема, попитом користуватимуться зарядні станції.

Ціль 5. Зробити велосипед привабливим транспортом для переважної кількості мешканців

5.1. Можливість безпечно і комфортно їздити велосипедом усіма вулицями Львова. 

Не кожна вулиця потребує окремої велоінфраструктури, але кожна вулиця має бути комфортна, безпечна і зрозуміла щодо руху велосипедом, адже початкова і кінцева точка поїздки може бути на будь-якій вулиці.

5.2. Мережа швидких велосипедних маршрутів, що з’єднують усі частини Львова. 

В години пік зростає інтенсивність руху велосипедом (адже він стає хорошою альтернативою щодо часу поїздки), але й зростає небезпека, пов’язана із взаємодією з іншими учасниками руху. Безпечні швидкісні веломаршрути, розраховані на більшу кількість велосипедистів, забезпечують безпеку і комфорт їзди, одночасно допомагаючи розвантажити громадський транспорт і зменшити кількість переміщень автомобілем.

5.3. Розвинена мережа надійного паркування та зберігання велосипедів (біля дому, біля роботи, в громадських місцях). 

Стримуючим фактором використання велосипеда є відсутність можливостей безпечного зберігання неподалік місця призначення. Потрібно заохочувати девелоперів, ОСББ, управляючі компанії, бізнес та інші організації облаштовувати умови для безпечного зберігання велосипедів. Місто зі свого боку має фінансувати облаштування парковок біля муніципальних закладів, транспортних вузлів, місць притягань та на вулицях.

5.4. Гнучкі абонементи велопрокату, зручне поєднання з громадським транспортом. 

Більше людей можуть доєднатись до велоруху, якщо він поєднується з іншими видами пересувань. Велосипед чи мікромобільні засоби пересування є ідеальними для подолання останньої милі. Комбінування велопрокату з автопарковками чи вузлами громадського транспорту збільшує кількість користувачів.

5.5. Промоція велосипеда як транспортного засобу. 

Велосипед часто сприймається як один з способів проведення вільного часу. Але таке його використання не має нічого спільного з мобільністю. ПСММ розглядає велосипед як альтернативу громадському транспорту та авто.

5.6. Навчання та прищеплення з дитинства вміння їздити велосипедом. 

Вміння, здобуті у дитинстві та підлітковому віці зберігаються впродовж життя. Чим раніше людина починає користуватися велосипедом, тим краще й безпечніше вона може їздити.

Демонстраційні заходи: 

  1. Добудувати цілісну веломережу Львова.
  2. Створити мережу велопарковок на транспортно-пересадкових вузлах.
  3. Забезпечити пріоритетне очищення від снігу велопішохідних шляхів.
  4. Затвердити стандарт облаштування велоінфраструктури. 

Каталог заходів

Оновити і доповнити Концепцію розвитку велоінфраструктури Львова

Концепція розвитку велоінфраструктури розроблена на 2010–2020 роки. Концепція потребує підбиття підсумків, перегляду і продовження на наступні десять років. Для оцінки ефективності заходів важливим також є регулярний збір даних про динаміку велоруху у Львові.

Забезпечити пріоритетне очищення від снігу велопішохідних шляхів

Очищення від снігу велопішохідних шляхів не може існувати за залишковим принципом після очищення проїзної частини. Кучугури снігу не можуть звужувати транзитну зону хідників менше, ніж мінімально дозволеної (2,25 м для магістральних вулиць). Велоінфраструктура має бути придатною для використання і в зимовий період. Підходи до пішохідних переходів та велопереїздів як місця підвищеної небезпеки травмування взимку мають бути розчищені першочергово, важливо не допускати на них калюж і очищати після ожеледиці.

Затвердити стандарт облаштування велоінфраструктури 

Велоінфраструктура облаштовується в рамках різних проєктів у різний спосіб, користуючись різними підходами. Деякі способи зарекомендували себе добре, деякі є нефункціональними. Певні вулиці облаштовуються повністю, без врахування потреб велосипедного руху. Стандарт облаштування для різних типів вулиць має завдання впорядкувати цей процес. 

Добудувати цілісну велоінфраструктурну мережу Львова

У місті вже є близько 100 км велоінфраструктури, проте вона ще не сфрормувалася у цілісні веломаршрути. Важливо створити прямі велосипедні зв’язки на головних осях Львова та регулярно поновлювати розмітку на велодоріжках і велосмугах задля уникнення конфліктів з іншими учасниками руху.

Створити мережу станцій зберігання велосипедів

Стримуючим фактором розвитку велоруху у Львові залишається відсутність доступного й безпечного зберігання велосипедів. 

Для уникнення цього необхідно:

  • створити програму встановлення велогаражів за співфінансування мешканців;
  • зробити обов’язковим облаштування місць для паркування та зберігання велосипедів під час нового будівництва. Ці місця можуть бути платними і братися мешканцями в оренду, щоби зацікавити забудовників;
  • сприяти розширенню мережі громадського велопрокату, електросамокатів.

Фото: Володимир Караїм (1, 3), Олександр Шутюк (2, 4)

Повну версію розділу про “Виклик 5: Велосипед як міський транспорт читайте у Плані сталої міської мобільності Львова: