У Львові, коли говориться про транспорт, переважно згадуються дві основні проблеми: це затори та незадовільний громадський транспорт. Проте, це лише симптоми більш системних проблем. Ключовою причиною є відсутність чіткої, системної політики міста впродовж довгих років у галузі транспорту та мобільності.

Робоча група з розробки Плану сталої міської мобільності Львова, зібравши ключові проблеми мобільності у Львові, виділила 7 викликів (проблем), які стоять перед містом.

Основні положення

Кожен мешканець прагне до того, щоб комфорт перебування, проживання та пересування в місті постійно підвищувався. Значна частина мешканців щодня переміщується містом за різними напрямками та з різною метою. Але кожному критично важливо дістатися точки призначення безпечно, вчасно (прогнозовано), без стресу, в комфортних умовах. 

Було би прекрасно створити ідеальні умови для всіх. Але що означає ідеальні умови для всіх? Чи це можливо? При чому ми не говоримо про різних мешканців, а про різні способи пересування. Передумови для кожного виду пересувань є різними:

 • Для пішоходів ідеальні умови пересування – це достатня ширина хідника для комфортного руху, достатня кількість зелених насаджень, чисте повітря, відсутність значного шуму, безбар’єрність, можливість швидкого руху без стримування на перетинах вулиць, облаштовані комфортні місця для відпочинку, всі шляхи в одній горизонтальній площині.
 • Для пасажирів громадського транспорту ідеальні умови – це прекрасний технічний стан рухомого складу, чистий та охайний рухомий склад, швидкий рух без зайвих перешкод, прогнозованість, достатня кількість одиниць на маршруті для забезпечення потреб перевезення.
 • Для велосипедиста ідеальні умови – безпечна інфраструктура та безбар’єрна для пересування велосипедом, яка зможе забезпечити швидкий безперервний рух. 
 • Для водія приватного автомобіля – достатня кількість смуг для безперервного руху, багаторівневі розв’язки, відсутність світлофорів та засобів зниження швидкості, хороша розмітка і ознакування, максимально прямі шляхи для швидкого пересування, відсутність інших учасників руху, безкоштовні паркінги.
 • Для водія вантажного чи кур’єрного автомобіля – можливість зупинки на час вивантаження/ завантаження товарів якомога ближче до об’єктів притягання (магазини, кафе тощо)
 • Для пасажира таксі – безперервне переміщення між об’єктами притягання, можливість посадки/ висадки. Постійні місця стоянки таксі.

Кожен вид пересувань вимагає різних підходів в організації простору та інфраструктурних рішеннях. 

З перелічених потреб для кожного, очевидно, що зробити всім ідеально – не є реальним в умовах наявних обмежень. Тому треба обирати пріоритети, за якими в подальшому розвивати місто. Та кожен інфраструктурний проект має бути послідовним та відповідати зазначеним принципам та пріоритетам. 

Сьогодні Львів знаходиться на роздоріжжі. З одного боку місто розвиває велоінфраструктуру, створює громадські простори, оновлює громадський транспорт, але в той же час робляться проекти, які стимулюють автомобільний рух і ускладнюють умови іншим учасникам руху. Це не здорова ситуація, тому Львову нарешті потрібно визначитися, яке місто ми розвиваємо і якого результату хочемо досягти.

Аналіз інфраструктурних рішень в містах європейських країн показує, що пріоритет надається найефективнішим за перевізною здатністю видам транспорту, а саме трамваю, тролейбусу, автобусу. При цьому має бути забезпечена якісна пішохідна інфраструктура для розвантаження вуличної мережі від зайвих автомобільних поїздок на короткі відстані та забезпечення зручного доступу до зупинок громадського транспорту. Також досвід європейських міст вказує на суттєвий попит малогабаритного індивідуального транспорту, як велосипед, самокат, гіроскутер і тд, але цей вид транспорту може активно розвиватися лише за наявності безпечної велоінфраструктури та безбар’єрного середовища. Досвід іноземних міст доводить значне зменшення автомобілекористування при наявності якісної альтернативи, такої як громадський транспорт, велосипед, або пішохідний рух на відстані до 15-20 хвилин до пункту призначення. 

Все більше уваги європейські міста приділяють питанням доставки / логістики. Не можна повністю обмежувати доставку, оскільки це сприяє економічному розвитку, але потрібно її врегулювати, щоб це не заважало міському життю. Доставка повинна реалізовуватись більш дружніми до екології транспортними засобами.

Для Львова визначені наступні пріоритети: 

 • Кожен з нас переміщується пішки, це здорово, безкоштовно, і максимально екологічно – тому піше пересування – номер один. 
 • Соціологічне дослідження показує, що більше 50% користується громадським транспортом для щоденного переміщення, тому це пріоритет номер 2. 
 • Третім пріоритетом варто обрати вид транспорту з величезним потенціалом – велосипедний рух, який наразі не користується попитом через відсутність безпечної інфраструктури.
 • Наступним у піраміді пріоритетів є транспорт, що здійснює доставку товарів та матеріалів. Його залишили поза увагою і через це виникають проблеми для усіх інших видів пересувань.
 • Далі індивідуальні автомобілі. Це найменш ефективний транспортний засіб у місті, він вимагає багато простору, несе смертельну небезпеку, забруднює повітря.
 • І на останньому місці – індивідуальний автомобільний транспорт, що не в русі. Один запаркований автомобіль займає 9 м2. Це велике марнування вуличного простору. Тому багато міст намагаються забирати вуличне паркування, особливо в центральній частині міста.

 

Виходячи з пріоритетів пересувань, аналізу потенціалу розвитку Львова та вже втілених проєктів, були обрані сім викликів, які стоять на шляху до сталої мобільності та високої якості життя в місті:

1. Безпека руху
2. Зниження привабливості міського простору для пішохідного руху
3. Недостатня якість громадського транспорту
4. Зростання автомобілізації (затори, ДТП, шкідливі викиди)
5. Велосипед – транспорт, а не тільки засіб для активного відпочинку
6. Розвиток територій, не забезпечений транспортною інфраструктурою
7. Слабка інституційна спроможність міської ради

 

Візія: Безпечне, екологічне, комфортне, швидке пересування містом для всіх

 

План сталої міської мобільності містить опис поточної ситуації, обґрунтування рішень щодо досягнення цілей кожного виклику та перелік заходів, які дозволять досягти поставлених цілей.

На кожен виклик є конкретні рішення, які допоможуть суттєво покращити ситуацію.