План дій з розвитку транспорту у м. Львові до 2020 року

У липні 2018 року Виконавчий комітет Львівської міської ради затвердив План дій з розвитку транспорту у Львові до 2020 року, який передбачає важливі зміни в громадському транспорті, організації дорожнього руху та паркування, а також активізацію велосипедного і пішохідного руху.

Завдяки цим змінам за три роки планується на третину підвищити мобільність мешканців і вивести транспорт з критичного стану.

Команда Інституту міста була координаторами та учасниками процесу напрацювання Плану дій. Під час створення даного документу проведено кілька практичних зустрічей, фокус-груп та опитування. Визначено перелік основних проблем у транспортній сфері Львова: затори, переповнений і некомфортний громадський транспорт, часті затримки в русі громадського транспорту, відсутня інформація про зміни і незадовільна частота руху  громадського транспорту, висока аварійність, хаотичне паркування, погані умови для їзди на велосипеді та руху пішоходів. Ідентифіковано причини цих проблем та напрацьовано набір можливих рішень.

Прийнятий план розвитку транспорту ґрунтується на принципах сталої мобільності: розвиток міста орієнтованого на громадський транспорт; вдосконалення громадського транспорту; заохочення пішохідного і велосипедного руху; оптимізація дорожньої мережі та її використання; управління паркуванням; контроль за використанням приватного транспорту; покращення комунікації.

В процесі численних обговорень, робоча група з напрацюванню Плану, сформувала принципи дій, які повинні бути використані у проектах,що реалізовуватимуться в період дії Плану:

 • Під час розробки та реалізації проектів змін у вуличному середовищі Львова, першочергово, повинні ставитися високі стандарти безпеки для усіх учасників дорожнього руху, особливо найбільш вразливих з них – пішоходів та велосипедистів.
 • В процесі розробки та реалізації проектів потрібно забезпечувати ієрархію пріоритетності учасників дорожнього руху.

На першому місці – пішоходи, на другому місці – громадський транспорт, на третьому місці – велосипедисти, на четвертому місці – приватний мотиризований транспорт, що рухається, на п’ятому місці – приватний мотиризований транспорт, що стоїть (паркування).

 • Усі проекти змін у вуличне середовище Львова повинні забезпечувати доступність для маломобільних груп населення та враховувати їхні потреби.
 • План дій декларує пріоритет електричного громадського транспорту над громадським транспортом з двигунами внутрішнього згорання.

Пріоритет надається трамваю, на другому місці –  тролейбусу, на третьому місці – електробусу (як із заряджанням під час стоянки так і під час руху), на четвертому місці – автобуси, на п’ятому місці – автобуси середньої місткості (т.з. “маршрутки”).

 • У Львові повинен бути забезпечений максимально безперешкодний рух трамвая, як основного магістрального виду громадського транспорту, який має найбільшу провізну здатність та не створює шкідливих викидів;
 • Необхідно розширити мережу трамвайних і тролейбусних маршрутів та забезпечити зручний інтервал руху (не більше 5-10 хв. у час пік);
 • Автобусні маршрути не повинні дублювати маршрути трамвая та тролейбуса;
 • На автобусних маршрутах з великим пасажиропотоком потрібно замінювати автобуси середньої місткості на автобуси великої місткості;
 • Ремонтні роботи вулиць у Львові потрібно узгоджувати між собою та перелаштовувати транспорту систему міста таким чином, щоб забезпечити перевезення пасажирів громадським транспортом без значного зростання у часі руху, організувати зручні об’їзди для приватного автомобільного транспорту, руху вантажів та пішоходів;

План дій з розвитку транспорту у Львові до 2020 року передбачає заходи у п’яти сферах:

 1. пішохідна інфраструктура та пішохідні зони;
 2. громадський транспорт та ремонти вулиць;
 3. розвиток велоінфраструктури;
 4. оптимізація організації руху, створення малого транспортного кільця;
 5. управління паркуванням

Очікувані результати:

Пішохідна інфраструктура, громадські простори та пішохідні зони. Привабливі громадські простори стимулюють пішохідний рух і зменшують навантаження на громадський і приватний транспорт. Очікуваний результат – покращання мобільності на 1-2 %.

Громадський транспорт та ремонти вулиць. Закупівля нового транспорту збільшить його місткість на 15 % за 2 роки, відповідно – на 15 % покращення мобільності. Ремонти вулиць з пріоритетом для громадського транспорту – покращення мобільності на 5-10 %.

Велосипедна інфраструктура. Добудова велосипедної мережі – підвищення мобільності на 1-2 %.

Оптимізація організації руху, створення малого транспортного кільця. Очікуваний результат – підвищення мобільності на 5 %.

Управління паркуванням. Посилення роботи евакуаторів і зміни до закону, що дозволяють штрафувати без присутності водія – підвищення мобільності на 2-3 %.

Загальний ефект. Очікується на 27-37 % покращення мобільності до кінця 2019 року. Це виведе середню оцінку транспорту у Львові на рівень 3,5-3,7 (з 5 можливих). Відповідно, це питання переміститься з критичних у задовільні. Ми отримаємо можливість перейти до більш фундаментальних змін, таких як введення електронного квитка, оптимізація мережі маршрутів, перехід на електричний транспорт, збільшення велосипедного руху тощо.

Повна версія документа на сайті міської ради: рішення виконкому ЛМР №672 від 06.07.2018 Про затвердження Плану дій з розвитку транспорту у м. Львові до 2020 року